معرفی دانشکده علوم و فناوری های نوین

رئيس دانشکده :

دكتر حسين فهيمي -دكتري تخصصي ژنتيك-  ايميل:        

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید      

                                          

-----------------------------------------------------------------

معاون دانشكده :

دكتر فهيمه نعمتي منصور - دكتري تخصصي بيوتكنولوژي - ايميل :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

تلفن دانشكده :4- 22248280

آدرس: خيابان دکتر شريعتي قیطریه خيابان شهید موسيوند- تقاطع خيابان شهید كريمي ساختمان دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی

دانشکده علوم و فناوری های نوین به طور رسمی از سال 1389 و با داشتن سه عنوان رشته تحصیلی تاسیس شد. در حال حاضر حدود 3600 نفر دانشجو در 9 عنوان رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در این دانشکده مشغول تحصیل هستند.

 

گروه های آموزشی

1-   گروه ميكروبيولوژي به مدیریت دکتر ستاره حقيقت این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

2-   گروه زيست شناسي سلولی و مولکولی

مدیر گروه: دکتر معصومه حشمتی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

3-    گروه ژنتيك – مسئول برنامه ریزی: دکتر حسین فهیمی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

4-    گروه بيوشيمي مسئول برنامه ریزی: دکتر نیکو نصوحی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

5-    گروه بيوتكنولوژي به مدیریت دکتر فهیمه نعمتی منصور این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

6-    گروه نانوتكنولوژي به مدیریت دکتر نگار معتکف این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

7-    گروه MBA و مدیریت بازرگانی: به مدیریت دکتر مجتبی مالکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

كارکنان

مدیر آموزش دانشکده: خانم مهندس زهره نجارزاده

كارشناسان آموزش :

-        نيره محسن زاده

-        صبا پورعنقا

-        سمانه حسن پور

-        زهرا اسماعیلی

کارشناس پژوهشی: کبری اشرفی

مسئول کتابخانه: خانم راحله حق شناس

 

فضای آموزشی

     22 كلاس آموزشی

     2 سايت کامپیوتری

     کتابخانه و سالن مطالعه

     آزمایشگاههای آموزشی شامل:

- آزمايشگاه فيزيك

- آزمايشگاه شيمي

- آزمايشگاه علوم پایه

- آزمایشگاه فیزیولوژی بیولوژی

- آزمايشگاه سلولی و مولکولی

- کلینیک غلات

- آزمایشگاه نانومحاسباتی

 

     آزمایشگاههای تحقیقاتی شامل:

-         آزمایشگاه تحقیقاتی گروه میکروبیولوژی – سرپرست آزمایشگاه: دکتر ستاره حقیقت

-         آزمایشگاه تحقیقاتی گروه بیوتکنولوژی- سرپرست آزمایشگاه: دکتر فهیمه نعمتی منصور

-         آزمایشگاه تحقیقاتی گروه سلولی مولکولی، ژنتیک و بیوشیمی - سرپرست آزمایشگاه: دکتر معصومه حشمتی

  

رشته ها و مقاطع تحصیلی

1-    زيست شناسي-ميكروبيولوژي مقطع كارشناسي، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی

معرفی رشته

میکروبیولوژی (Mirobiology) گرایشی از رشته زیست شناسی است که به شناخت میکروارگانیسم‌ها و بررسی ارتباط آن ها با یکدیگر و با سایر موجودات می پردازد. این علم همچنین به چگونگی استفاده بهینه از میکروارگانیسم ها و جلوگیری از اثرات مضری که می توانند به زندگی انسان، حیوان و گیاه وارد کنند، می پردازد.

میکروبیولوژی پایه و اساس بسیاری از علوم از قبیل: بیوشیمی، بیوتکنولوژی، ژنتیک و پزشکی است.
اهمیت این رشته با توجه به نیاز صنایع غذایی و تخمیری به کارشناسان این رشته، نیاز علوم پزشکی و دارویی، نیاز سازمان های محیط زیست و مبارزه با آلودگی آن، نیاز کشاورزی و دام پروری، نیاز دانشگاه ها به مدرس و محقق به خوبی روشن می شود. میکروبیولوژی تنوع وسیعی در زمینه‌های علمی مختلف از جمله، میکروبیولوژی غذایی، پزشکی، محیطی، صنعتی ، ویروس‌شناسی، ایمونولوژی، قارچ شناسی و انگل شناسی دارد. 

 این رشته در دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعال است. مقطع کارشناسی در سال 1389، کارشناسی ارشد در سال 1388 و دکتری در سال 1393 دایر شده است. تعداد پذیرفته شدگان  در مقطع کارشناسی حدود 250 نفر، در مقطع کارشناسی ارشد حدود 50 نفر و در مقطع دکتری تخصصی 11 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

با توجه به ارتباط زیاد میکروبیولوژی با صنایع مختلف و کاربرد فراوانی که در آنها دارد، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای دانش آموختگان  این رشته بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد. میکروبیولوژیست ها می توانند در سازمان ها و مراکزی از جمله سازمان های حوزه بهداشت و درمان، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، پژوهشگاه های نفت و همچنین در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و ... مشغول به کار شوند.

 

2-   زيست شناسي سلولي مولكولي در سه مقطع كارشناسي، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D.) و کارشناسی ارشد علوم جانوری گرایش سلولی تکوین

معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی (Cellular and Molecular Biology) از رشته های علوم پایه در نظام آموزش عالی است و هدف از آن آموزش صحيح دانشجويان رشته زيست شناسي در سطح علمي مناسب و نیز تربيت كارشناسان متعهد و متخصص مي باشد به طوري كه از مفاهيم كلي و اساسي زيست شناسي آگاهي كافي داشته، جنبه هاي نظري و كاربردي آن را بشناسند و با گذراندن دروس تخصصی در گرایشهای علوم سلولی و مولکولی٬ ژنتیک٬ میکروبیولوژی٬ بیوشیمی٬ بیوفیزیک٬ گیاهی٬ جانوری بتوانند نیاز مراکز آموزشی٬پژوهشی٬ تولیدی و خدماتی را برطرف نمایند. با توجه به نقش کلیدی زیست شناسی مولکولی در پژوهشهای علوم زیستی و همچنین در تولید تکنولوژی جدید٬ درسالهای اخیر زیست شناسی سلولی و مولکولی به عنوان رشته ای استراتژیک در اغلب کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان جایگاه ویژه ای یافته است و برنامه ریزی برای تربیت محققینی کارامد  از اهمیت بالایی برخوردار شده است. مقطع کارشناسی ارشد سلولی و مولکولی در سال 1388 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی تصویب و راه اندازی شد و هدف تربیت کارشناسان ارشد متعهد٬ متخصص و کارامد در زمینه های مختلف تحقیقاتی پزشکی٬ سلولهای بنیادی٬  سلول درمانی٬ دارورسانی٬ محیط زیست و ... می باشد

بر اساس آیین نامه آموزشی مصوب شورای عالی برنامه ریزی  طول رسمی دوره کارشناسی سلولی و مولکولی 4 سال تحصیلی و کلیه دروس آن در 8 نیمسال برنامه ریزی شده است. جمع کل واحدهای درسی 135 واحد می باشد و واحدهای درسی به صورت دروس پایه٬ عمومی و تخصصی ارائه می گردد و طول رسمی دوره تحصیل کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل 2 و حداکثر 3 سال است که شامل مدت زمان لازم برای گذراندن کلیه دروس تخصصی٬ سمینار و پایان نامه می باشد. تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی حدود 250 نفر و در مقطع کارشناسی ارشد حدود 60 نفر در هر سال تحصیلی است. با هدف تربیت محققین و متخصصین مراکز تحقیقاتی و دانشگاههای مختلف کشور، از مهر ماه سال 1395 دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی پذیرای دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی این رشته نیز شده است.

معرفی رشته تکوین

با توجه به رشد روزافزون كاربرد علوم زيستي در مطالعات علوم پزشكي، محيط زيست و بهره برداري اقتصادي از جانوران دوره هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته زيست شناسي علوم جانوري گرايش سلولي و تكويني در سال 1395 در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم دارويي تاسيس گرديد .

هدف از تاسيس این رشته تربيت افرادي است كه با تسلط بر دانش علوم جانوري و علوم ديگر بتوانند به عنوان نيروهاي كارآمد نياز هاي تخصصي مراكز آموزشي و پژوهشي كشور را تامين نمايند .

فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در مراكز صنعتي و پژوهشي، انستيتوهاي تحقيقاتي داروسازي – سرم سازي – زيست فناوري و مراكز تحقيقاتي در زمينه ناباروري، ژنتيك، نانو فناوري و ‌علوم پزشكي جذب شوند. همچنين ساير مراكز مرتبط با علوم زيستي از خدمات فارغ التحصيلان استفاده مي نمايند.

 

3- زيست شناسي-گرایش بيوشيمي و زیست شیمی در مقطع كارشناسي ارشد

معرفی رشته

بيوشيمی (Biochemistry) بررسی فرايندهای شيميايی است که در بدن جانداران رخ می‌دهد. بيوشيمی‌دان‌ها با مطالعه ساختار و کارکرد مولکول‌های سازنده‌ی پيکر جاندران درتلاشند تا به سازوکار ملکولی هر بيماری پی برده و راه را برای درمان ريشه‌ای آن هموار نمایند. اين آگاهی در بهره‌ برداری بهتر و کارآمدتر از جانداران و ملکول‌های سازنده‌ی آن‌ها نيز کمک می‌کند.از آن‌جا که جهان زنده بسيار گوناگون است و پيکره‌‌ی بيش‌تر جانداران نيز از سلول‌ها و ملکول‌های گوناگونی ساخته شده، زمينه‌های پژوهشی اين شاخه از دانش پايه بسيار گسترده است.

رشته بیوشیمی در مقطع کارشناسی ارشد، از سال 1393 در تحقیق اهداف علمی مبنی بر تربیت کارشناسان ارشد متعهد متخصص در زمینه های مختلف علوم پایه و در جهت رسیدن به خودکفایی، مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران، در دانشکده علوم و فن آوریهای نوین، راه اندازی شده و پذیرای دانش پژوهان علاقمند می­باشد. تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی حدود 50 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی می توانند در موسسات آموزش عالی بعنوان مربی برای رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی مشغول کار شده یا به عنوان کارشناس ارشد (خبره) در وزارتخانه ها، موسسات پژوهشی تولیدی، خدماتی از جمله کشاورزی، نفت، شیلات، موسسات دفع آفات، باغهای گیاهشناسی، سرم سازی، مراکز تحقیقاتی بهداشتی، پزشکی، دارویی، صنایع غذائی، و... در زمینه تحصیلات تخصصی خود فعالیت نمایند.

 

4-  زیست شناسی گرایش ژنتیک مولکولی در مقطع کارشناسی ارشد

معرفی رشته

یکی از گرایش های بسیار جالب و روبه پیشرفت زیست شناسی گرایش ژنتیک مولکولی (Molecular Genetics) است که علاقه مندان زیادی در میان دانشجویان زیست شناسی و سایر رشته های مرتبط دارد. ژنتیک علم مطالعه نحوه ایجاد و توارث صفات در موجودات زنده است. بی شک امروزه با پیشرفت های بسیار شگرفی که در زمینه ژنتیک مولکولی حاصل شده است گرایش های مختلف علوم زیستی، کشاورزی و پزشکی از این زمینه علمی تأثیر گرفته اند. مقطع کارشناسی ارشد ژنتیک در این دانشکده از سال 1393 تاسیس شده و هر سال در دو نوبت مهر و بهمن دانشجو می پذیرد. تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد ژنتیک حدود 50 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

ژنتیک علم گسترده ای است که دارای زمینه های تخصصی متعددی مانند ژنتیک مولکولی، سیتوژنتیک، ژنتیک پزشکی، ژنتیک جمعیت و زمینه های تحقیقاتی مختلف مانند ژنومیکس می باشد. علاوه بر دانشجویان علوم زیستی، دانش آموختگان سایر رشته ها مانند رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز می توانند در رشته ژنتیک ادامه تحصیل دهند.

دانش آموختگان این رشته می توانند در کنار ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی به کار آموزشی و پژوهشی در مراکز علمی و تحقیقاتی مشغول شوند. همچنین می توانند در بخش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مراکز مشاوره ژنتیک و آزمایشگاههای تشخیص بیماری های ژنتیکی فعالیت کنند. از جمله مراکز تحقیقاتی مهم در کشور که متخصصین ژنتیک در رشد و پیشرفت آنها نقش داشته اند می توان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشکده رویان، موسسه بیوتکنولوژی کرج و انستیتو پاستور ایران را نام برد.

 

5-   MBA و مديريت بازرگاني در مقطع كارشناسي ارشد

معرفی رشته MBA

بهبود استاندارد زندگی در هر کشوری مستلزم ارتقای سطح کیفیت مدیریت در سازمان های اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی است. برای تحقق توسعه یافتگی و پیشرفت مستمر، باید موقعیت های اقتصادی بیشتر و برتر برای کشور فراهم آید و با استفاده از الگوی توسعه دانش بنیان در جهت بهبود مدیریت آنها تلاش شود، بهبود مدیریت به بهبود بهره‌وری می انجامد و از این راه، امکان استفاده بهتر از ظرفیت ها و امکانات موجود را فراهم می کند که زمینه‌ساز عرضه مطلوب تر کالاها و خدمات خواهد شد. رسیدن به چنین جایگاهی مستلزم وجود مدیرانی آینده نگر، اخلاق مدار، مجهز به دانش روز و مسلط بر ابزارهای مدیریتی است.

با چنين نگرشي، دوره كارشناسي ارشد مديريت كسب و كار (MBA) افراد داراي تخصص هاي گوناگون را براي مديريت آماده مي‌سازد. اين دوره ابتدا در كشورهاي صنعتي و سپس در كشورهاي در حال توسعه گسترش يافت. همراه با اقبال جهاني به برگزاري دوره كارشناسي ارشد مديريت كسب و كار در دهه 50 شمسي در ايران مركزي به نام (ICMS) با همكاري دانشگاه هاروارد اين دوره را‌ه‌اندازي شد. اما تنها دوبار اين دوره برگزار شد. دومين گام در اين راستا در اواخر دهه 60 شمسي توسط سازمان مديريت صنعتي برداشته شد. در نهايت اولين برنامه دانشگاه اين دوره بر اساس مصوبه جلسه 408 مورخ 6/11/79 شوراي عالي برنامه‌ريزي در دانشگاه شريف به اجرا درآمده و بعد از آن در بسياري از دانشگاه‌هاي ديگر در سطح كشور تا امروز برگزار شده است. با توجه به ضرورت به روز‌رساني محتواي دوره، پرداختن عميق‌تر به ارزش‌ها و الگوهاي اسلامي در حوزه مديريت، از نظر گرفتن نيازهاي بومي كشور، كاهش مدت دوره به دو سال، ايجاد نگاه مشترك ميان مجريان اصلي اين دوره و نظام‌مند كردن گرايش‌ها، طرح پيش‌رو يك برنامه درسي منسجم براي برگزاري اين دوره را ارائه مي‌كند.

هدف اصلي دوره مديريت كسب و كار، تربيت و توانمندسازي سرمايه انساني لازم براي ايفاي نقش مؤثر در حوزه مديريت كسب و كار است. مخاطبان دوره، افرادي با تجربه كاري قابل توجه و غالباً دانش آموختگان رشته‌هاي فني-مهندسي و يا علوم پايه هستند كه به دنبال كسب دانش مديريتي لازم براي اداره مطلوب‌تر كسب و كار خويش هستند. انتظار مي‌رود دانش آموختگان پس از گذراندن دوره كارشناسي ارشد مديريت كسب و كار، مهارت‌هاي زير را به دست آورند:

-         مشاوره به مديران سازمان‌هاي توليدي و خدماتي در سطوح مختلف

-         اداره و راهبري بخش‌هاي تخصصي سازمان‌هاي توليدي و خدماتي به صورت كارآمد و مؤثر

-         مديريت و راهبري سازمان‌هاي توليدي و خدماتي به عنوان مدير ارشد و يا عضو هيئت مديره

-         فعاليت مؤثر و كارا در قسمت‌هاي مختلف مديريتي سازمان همانند مالي، بازاريابي و منابع انساني.

به طور كلي، دوره‌‌هاي كارشناسي ارشد مديريت كسب و كار به گونه‌اي تنظيم مي‌شوند كه دانشجويان با جنبه‌هاي مختلف دوره كسب و كار همچون حسابداري، مديريت مالي، بازاريابي، منابع انساني، مديريت عمليات و مديريت استراتژيك آشنا شوند. در تدوين دوره كارشناسي ارشد مديريت كسب و كار، از تجربه ساليان گذشته كشور در ارايه اين دوره و اطلاعات صد دانشگاه برتر جهان برگزاركننده اين دوره براساس رتبه‌بندي فايننشيال تايمز الگوبرداري شده است.  تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد این رشته حدود 100 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

معرفی رشته مدیریت بازرگانی

هدف از این رشته آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی بر مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختلف در مورد هر مسأله، تصمیم گیری و اجرای آن است. در این دوره دانشجویان با فراگیری نظریه های نوین مدیریت بازرگانی قادر خواهند شد تا با تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی به اداره موفقیت آمیز سازمان ها کمک نمایند.

این گرایش از قدیمی ترین گرایش های مدیریت است که کار خود را در سال 1333 به منظور تربیت مدیران برای اداره سازمانهای دولتی و خصوصی، در دانشگاه تهران آغاز کرد. سپس این رشته در مقاطع و گرایش های مختلف و در دانشگاههای گوناگون کشور گسترش یافت و هم اکنون در دانشگاههای دولتی، آزاد و پیام نور در مقاطع زیر دانشجو می پذیرد:

•        کارشناسی: گرایش مدیریت بازرگانی

•        کارشناسی ارشد: مدیریت بازرگانی با گرایش های بازاریابی، بازرگانی داخلی، بازرگانی بین المللی

•        دکتری: گرایش های سیاست گذاری بازرگانی و بازاریابی بین¬المللی

مهارت ها و آینده شغلی:

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث مربوط به بازار، مباحث تدوین استراتژیهای سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان زمینه لازم جهت استخدام در واحدهای بازرگانی سازمانها را داشته و نسبت به سایر گرایش های مدیریت با توجه به نبود رشته ای جایگزین از بازار کار مناسبی برخوردارند. ضمن اینکه دانشجویان این رشته با توجه به شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید دارند. فارغ التحصیلان این رشته همچنین می توانند در سطح مدیران اجرایی در سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی به کار اشتغال ورزند و یا در سمت مشاور مدیریت انجام وظیفه نمایند.

مشاغل مرتبط با رشته مدیریت بازرگانی:

مشاغل مرتبط با بازاریابی در سطوح مختلف از بازاریاب تا مدیر بازاریابی، فعالیت در بخش برند یا تحقیقات بازار شرکتها، واحد فروش سازمان ها، فعالیت در حوزه بازرگانی بین الملل (صادرات و واردات کالا)، فعالیت در حوزه بیمه، تجارت الکترونیک ، امور مالی و بانکداری و... .

در حال حاضر دانشکده علوم و فناوری های نوین واحدعلوم دارویی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی- گرایش بازاریابی دانشجو می پذیرد.

 

6-   زيست فناوري (بيوتكنولوژي )گرايش ميكروبي مقطع كارشناسي ارشد

معرفی رشته

علم زیست فناوری (Biotechnology) از جمله علومی است که در چند سال اخیر با پیشرفت های مداوم مواجه بوده است. رشته بیوتکنولوژی به كاربرد روشهای علمی و فنی در تولید و یا تبدیل بعضی مواد به كمك عوامل بیولوژیك (میكروارگانیسمها، یاخته‌های گیاهی و جانوری، آنزیم ها و... ) برای تولید كالا و خدمات در كشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، پزشكی و سایر صنایع می پردازد. رشته بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسي ارشد دارای 6 گرايش بيوتکنولوژي ميکروبي، بيوتکنولوژي پزشکي، بيوتکنولوژي محيطي و دريايي، بيوتکنولوژي مولکولي، فرآورش زيستي و بيوتکنولوژي کشاورزي (گياهي) می باشد. تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی حدود 50 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

رشته بيوتکنولوژي میکروبی (Microbial Biotechnology)، رشته ای جديد با زمینه های تحقیقاتی متعدد و متنوع می باشد. براي مثال در حال حاضر عدّه اي از دانشجويان بيوتکنولوژي ميکروبي، بر روي اکوسیستم های خاص مانند دریاچه ارومیه، زمین های آلوده با فراورده ها و پسماندهای نفتی و شیمیایی، چشمه های آب گرم و سایر محیط های خاص مطالعه می کنند تا ضمن بررسی مکانیسم های زیستی حاکم بر آنها زمینه های استفاده کاربردی از ویژگی های خاص آنها را نیز فراهم آورند. همچنین تولید داروها و واکسن های نوترکیب، تولید حشره كش هاي ميكروبي، توليد انواع ماكرومولكولها، استخراج كاني ها، زدودن و پاکسازی ترکیبات سمّي از محیط و دهها زمینه پژوهشی دیگر از زمینه های فعالیت پژوهشگران علم بیوتکنولوژی میکروبی می باشد.

  

7-  نانوتكنولوژي پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D.)

معرفی رشته

گروه نانوتکنولوژی پزشکی (Medical Nanotechnology) در دانشکده علوم و فناوری­های نوین، در سال 1389 با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص در مقطع كارشناسی ارشد راه اندازی شد و گسترش نانوفناوري در حوزه علوم پزشکی از زمان تاسيس این رشته مد نظر است. تعداد پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی حدود 10 نفر در هر سال تحصیلی می باشد.

 با توجه به اهميت اين فناوري در جهان، فعاليت در اين حوزه آغاز شده است و گسترش مرزهای دانش را به­دنبال دارد. این رشته به­صورت گسترده با هدف بهبود کیفیت زندگی از طریق ایجاد تحولات جدی در بخش بهداشت و درمان در زمینه ساخت و طراحي برای تشخیص، درمان، و پیشگیری از بیماری با معرفی مواد و محصولات جدید فعالیت می­کند.

اهداف:

·         آشنایی با اصول آموزش و پژوهش دانش نانو و گسترش مرزهاي دانش

·         ايجاد فضاي مناسب براي همکاري­هاي گروهي متخصصان رشته­هاي مختلف

·         تربيت نيروي انساني براي استفاده از دانش نانو در توسعه اقتصادي اجتماعي کشور

·         انجام طرح­هاي پژوهشي کاربردي و رفع نيازهای صنايع مرتبط در پزشکی با دانش نانو و تجاري­سازي دستاوردها

با هدف تربیت محققین و متخصصین مراکز تحقیقاتی و دانشگاههای مختلف کشور، از مهر ماه سال 1395 دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی پذیرای دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی رشته نانوفناوری پزشکی نیز شده است.

کل بازدید ها: 6,546,765 ☼ امروز: 305 ☼ دیروز: 3,558 ☼ این صفحه : 5,488 ☼ آنلاین: 2 جزئیات