" چند توصیه در مورد امتحانات ( اساتید، دانشجویان و همکاران محترم)"

 

همیشه ایام امتحانات چه برای اساتید و همکاران محترم به ویژه حوزه آموزشی و به خصوص دانشجویان عزیز همراه با دغدغه های مخصوص به خود است. چند نکته که علیرغم تکراری بودن، به عنوان خواهش اینجانب در توجه و تاکید مفید فایده است:

الف) از اساتید محترم، دانشجویان انتظار دارند که به عنوان ارزیابی ثمره یک ترم سر کلاس بودن، در طراحی مناسب سوال، به موقع دادن سوالات، تصحیح و اعلام سروقت نمرات به آموزش مرهون لطف همیشگی بنمایند.

ب) همکاران مجری امتحانات وظیفه سنگین و پرمشغله ای دارند. برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و اجرای امتحانات فرآیندی منظم و دقیق همراه با مسئولیت های جدی است. دانشجویان عزیز، برگزاری امتحانات را به فراخور دغدغه و شرایط خود انتظار دارند، لیکن باور بفرمایید کار ساده و گاه حتی ممکنی در جلب رضایت شما نیست. انتظار این است که شرایط همکاران آموزشی را درک بفرمایید. از سوی روسای دانشکده ها و آموزش واحد نظارت های جدی با هدف جلب رضایت حداکثری شما وجود دارد، لیکن همیشه این میسر نیست و درک شما باعث رفع خستگی همکاران می شود.

ج) دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه ای غیر انتفاعی است که عمدتا بر محور دریافت شهریه قادر به انجام فعالیت های خود می باشد. در این موضوع توضیح زیادی ندارم، لیکن انتظار می رود با درک این موضوع و اینکه اگر واحد دانشگاهی شما توانسته است در سطح دانشگاه آزاد اسلامی و کشوری در رشته های مختلف مطرح باشد، بخشی از آن مرهون همکاری شما در پرداخت به موقع شهریه ها می باشد.

د) در هنگام امتحانات، رعایت نکات کوچک ولی پر اهمیت می تواند تاثیر جدی بر رفع فشارهای روحی و روانی و ایجاد آمادگی و امکان بهره برداری از توان علمی در هنگام امتحانات داشته باشد. بعضی از آن ها موارد ذیل است:

1- آنچه را در توان دارید برای آمادگی امتحانتان انجام دهید و اطمینان حاصل کنید چیزی کم نگذاشته اید. بقیه ماجرا را به خداوند متعال واگذار کنید.

2- به موقع بیدار شدن، صرف صبحانه به موقع ( در ماه های غیر از ماه رمضان)، حضور حداقل یک ساعت زودتر در جلسه امتحان، می تواند به آمادگی شما کمک کند.

3- در شب امتحان از بیدار ماندن بپرهیزید و اینکه تمام یک درس را ظرف چند ساعت بخواهید تمام کنید موجب بدتر شدن وضع می شود. مرور کردن درس قبل از امتحان با استخراج نکات مهم درس، مفید است.

4- ایجاد آمادگی روحی با روی آوردن به ادعیه و توجه و دقت بیشتر به انجام نماز، صحبت با پدر و مادر و دوستان و بیان دغدغه ها کمک کننده است. از هر کار و اقدامی که باعث ایجاد تشنج و مشکلات روحی اضافی بشود، بپرهیزید و آن ها را به بعد امتحانات موکول کنید.

5- زمانی که امتحانی را به پایان بردید، سعی کنید از آنجا به بعد به فکر امتحان بعدی باشید. برنامه ریزی در مورد این زمان ها دارای اهمیت است.

6- در صورتی که نیاز به پیگیری و رفع بعضی مشکلات آموزشی و اداری مربوط به دروس و امتحانات دارید، آن ها را قبل از برگزاری امتحان حل و فصل کنید و به روز امتحان واگذار نکنید.

امتحان علاوه بر یک شیوه ارزیابی، خود فرآیندی آموزشی است که زیر و بم زیادی دارد. امیدوارم دست اندرکاران دقت لازم را طبق معمول، داشته باشند و فرصت دهیم آنچه کشته ایم را، حاصل به خوبی نشان دهد.

دکتر سید مهدی رضایت

" چند اتفاق خوب در ابتدای حلول ماه رمضان"

بعضی اوقات به تعداد مراجعه کنندگان به وب لاگ برمی گردم و تعداد خوانندگان را نگاه می کنم، احساس خوب و همراه تشویق به نوشتن را احساس می کنم. اگرچه این وب لاگ عمر کوتاهی دارد و احتمالا محتوایی با بضاعت اندک، ولی هر چه هست "برگ سبزیست تحفه درویش".

- ماه رمضان اتفاق خوبی است. به ما یاد داده اند فرصتی است که خداوند متعال به ما ارزانی کرده است. از این فرصت کم نظیر برای محکم کردن رابطه خود و خدایمان استفاده کنیم. خداوند اشتباه و گناه را می بخشد و خیر و برکت را ارزانی می کند، پس از محضر حق تعالی بگیریم و بخواهیم آنچه را می خواهیم.

- تشییع جنازه شهید گمنام مان عطری بهشتی را در فضای دانشگاه ما پراکنده کرد. چه صحنه های عجیبی از واکنش جوانان عزیزمان را دیدم که شاید اگر خود ندیده بودم باور نمی کردم. شهید ما وقتی تشییع می شد دیگر گمنام نبود بلکه ده ها و صدها خواهر و برادر و مادر و پدر پیدا کرده بود. خداوند عزت به آن هایی بدهد که اینگونه کارهای فرهنگ ساز را انجام می دهند.

- بچه های دانشجوی واحد فقط به بیماران و غریب ها و اطفال و بی بضاعت ها سرنمی زنند، با افتخار سراغ جانبازان در آسایشگاه جانبازان می روند که ما به دیدنشان بیشتر محتاجیم. خوش به حال آن هاییکه این بازدیدها را سامان می دهند و آن هاییکه می روند و می بینند و به سینه می سپارند داستان جانبازی برای مملکت اسلامی را.

- از خبرهای خوشحال کننده و دلگرم کننده، درخشیدن واحد علوم دارویی در جشنواره فرهیختگان بود. آنجا که در میان بیش از سیصد واحد دانشگاهی از دانشگاه آزاد جز ده تای اول بودیم و این میسر نیست جز به تلاش و کوشش همه همکاران علمی و کارشناسان و بهانه همه این تلاش ها حضور دانشجویان است.

- از افتخارات دیگر واحد، درخشیدن اساتید و دانشجویان عزیز ما در سمینار فرآورده های آرایشی بهداشتی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان بود.

تشکیل مرکز تحقیقات فرآورده های آرایشی بهداشتی قدمی ارزشمند در واحد بود که آثارش به سرعت دیده خواهد شد.

- بچه های انجمن داروسازی واحد، به بهانه دهمین سالگرد تاسیس انجمن مراسم شایسته ای برگزار کردند که نشان از تعصب و دلداگی دانشجویان داروسازی ما به فعالیت های علمی و پژوهشی است.

انتظار خودم پیشرفت سال به سال فعالیت های دانشجویی است که به حمدا... شاهد آن هستیم.

امیدورام در پایان ماه رمضان همگی با دلی خوش و دستی پر مهمانی خداوند متعال را به پایان برده باشیم و آثار ماندگار در زندگی خود به یادگار نگه داریم.

 

دکتر سید مهدی رضایت خرداد 96

" چرا انتخابات پیش رو مهم است؟"

این روزها شور و نشاط انتخاباتی کشور را فرا گرفته است. تردیدی نیست که مهمترین انتخابات کشور، انتخاب رئیس جمهوری است که 4 سال زمام امور مملکت را در دست خواهد داشت.

به دوران دانشجویی و بعد دانشجویی خودم که برمی گردم احساس می کنم که انتخابات هر دوره نتایج مهمتر و تاثیرگذارتری از خود به یادگار گذاشته است لذا باید آن را جدی گرفت.

به عنوان قشر آگاه و تحصیلکرده مملکت، انتظار این است که تشخیص خوب و بد و انتخاب اصلح را بهتر و دقیقتر انجام دهیم و از این فرصت که حق ماست استفاده کنیم.

زندگی بعد انتخابات هم ادامه می یابد ولی در کیفیت آن می توانیم نقش داشته باشیم.

 

دکتر سید مهدی رضایت اردیبهشت96

" اولین دوشنبه واحد علوم دارویی در سال جدید 1396"

یادم هست اولین روز مدرسه، اولین روز ورود به دانشگاه، اولین روزهای امتحان مادر همیشه نگران فرزند، سفارش خواندن "چهارقل" را می کرد و من هم امروز در بدو ورود با خود چهار سوره شریف را تلاوت کردم و دعا کردم خداوند سلامتی و توفیق خدمت به همه همکاران را بدهد. دعا کردم خداوند نسلی شریف و پویا از دانشجویانی که به ضرورت حضور آن ها، اساتید و همکاران زحمت می کشند، وارد جامعه بشوند.

دست خود آدم نیست که وقتی در کسوت معلمی است نصیحت از جنس بیان تجربه نکند، لذا به خودم می گویم خداوند فرصت خدمت به جوانان را داده است، مبادا هدر دهیم و به جوانان دانشجوی واحد علوم دارویی می گویم چند چیز را مرتب به خود یادآوری کنید:

1- ارزش حضور و دعای پدر و مادر

2- توکل بر خدا و انسان بودن در محضر خداوند

3- سرمایه جوانی که به سرعت " زمان " آن را می گیرد

4- برنامه و هدف داشتن

و در آخر اینکه  ارزش آن را دارد بدانید وظیفه اصلی شما علم اندوزی در قالب فرهنگ اسلامی-  ایرانی است.

خداوند سلامت و موفق بداردتان.

دکتر سید مهدی رضایت فروردین96

 

رحلت مرد بزرگی که تاریخ به بزرگی ایشان بیشتر شهادت خواهد داد

دیروز هفتمین روز رحلت یار و یاور روزهای سخت انقلاب، حضرت آیت ا... هاشمی بود. ملت وفادارانه آمدند و چیزی کم نگذاشتند. قبل از آن در روز خاکسپاری هم، همه آمده بودند و منتظر هیچ تشریفات و دعوتی نشدند. چون آقای هاشمی از ملت و با ملت، و با امام و رهبری و ارزش های مردم بود. با همه فراز و فرودها هیچگاه از دفاع از انقلاب کوتاه نیامدند و مطمئن هستم که در تاریخ معاصر ایران و انقلاب بعدها نقش بی بدیل ایشان روشن تر خواهد شد.

در فضای غم آلود نبود ایشان یاد شعری از استاد شهریار افتادم که در سوگ عزیزترین زندگی خود سروده بود:

" یک ختم هم گرفته شد و پر بدک نبود

بسیار تسلیت که به ما عرضه داشتند

لطف شما زیاد

اما ندای قلب به گوشم همیشه گفت:

این حرفها برای تو مادر نمی شود."

و حال من هم ته دلم چیزی می گفت که این حرف ها و مراسم هیچگاه خلا  عروج آیت ا... هاشمی را پر نخواهد کرد.

 

دکتر سید مهدی رضایت

95/10/27       

کل بازدید ها: 4,847,064 ☼ امروز: 4,029 ☼ دیروز: 5,221 ☼ این صفحه : 40,159 ☼ آنلاین: 11 جزئیات